Извънредната епидемична обстановка няма да бъде удължавана. Това потвърдиха пред News.bg управляващите. Припомняме, че с въвеждането на извънредна обстановка са обвързани редица плащания, като например допълнителните възнаграждения на медиците на първа линия. Депутатът от „Продължаваме промяната“ доц. Антон Тонев заяви, че управляващото мнозинство няма намерение да удължава извънредната епидемиологична обстановка. Това в момента се обсъжда, не е взето като окончателно решение, но се обсъжда на ниво Министерски съвет и на ниво Министерство на здравеопазването.

В момента има отдръпване на заболяването с намаляването на случаите като новооткрити, като влезли в болница за лечение и като случаи, заемащи интензивни легла. Има намаляване на заболяването, което е резултат на добре ситуираната кампания в последните 2 години и организация на здравната ни система, но и като част на естествената еволюция на заболяването, уточни доц. Тонев.

Бившият директор на „Пирогов“ и настоящ депутат от ГЕРБ проф. Асен Балтов също е очаквал да не бъде удължавана извънредната епидемиологична обстановка. Парите, които са определени, са до края на месец юни, а средствата от 1000 лева, които са за първа линия най-вероятно ще отпаднат от месец април, изтъкна проф. Балтов.

По думите му няма реално предвиден бюджет да се дават средствата и ако следващата седмица на Министерски съвет не вземе решение за продължаване на епидемиологичната обстановка, най-вероятно нейната отмяна от 1 април ще е факт.

Проф. Балтов добави още, че се готви законова промяна, която цели извънредното положение на местно ниво да се обявява от здравния министър.

Той посочи, че е рано да се каже дали сме се справили с пандемията, защото никой не знае дали няма да се появи нов вариант на коронавируса. Ако не се появи нов вариант, а остане този вариант на Омикрон – засега България премина най-тежката вълна, каза проф. Балтов. Това, което виждаме, което се случва в Китай и Гърция, се дължи на това, че техните общества били много по-затворени, отколкото в България. В България не се спазвали мерките и затова много хора се разболели и вече са преболедували вируса – повече от един милион души има преболедували от COVID-19. Това е причината в България случаите все повече да намаляват, но все пак… дано не се получи нов вариант, който да е по-тежък и вирулентен.

Проф. Балтов оцени ваксинацията като много слаба. С две дози е 30% от населението, с бустерна доза 10%, а в много страни започнали да слагат вече и четвърта доза за хора, които са в рисковите групи и които трябва постоянно да контактуват с болни от коронавриус.

Пред News.bg народният представител от БСП проф. Георги Михайлов посочи, че ще бъде предложено законодателно решение във връзка с плащанията, които са обвързани с извънредната епидемична обстановка. Това, че няма да се удължи извънредната епидемична обстановка, по думите му е свързано с конкретни показатели, които се следят. Решението е съвсем обективно, коментира червеният депутат като допълни, че мерките в целия свят се разхлабват. Инфекцията отстъпва, посочи проф. Михайлов и обясни, че значителен дял от хората по света са ваксинирани. У нас също тече макар и бавен ръст на ваксинираните. Категоричната позиция на ИТН е да отпадне извънредната епидемична обстановка, обясни Андрей Чорбанов. На въпрос какво ще се случи с плащанията, които са обвързани с въвеждането на извънредната епидемична обстановка, той обясни, че те могат да бъдат въведени с правителствено решение. По думите му извънредната обстановка е удължавана само и единствено да се продължат плащанията. Чорбанов смята, че това може да се реши без проблем.

Във вторник на заседание на здравната комисия в парламента ще се гледат предложенията на управляващите за отпадане на извънредната обстановка. ДПС ще чакат да видят окончателните намерения на властта. Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов припомни, че партията е предложила да се върне старото положение, парламентът да може да решава обявяването на извънредна епидемична обстановка. Сега това зависи от министъра на здравеопазването, което за партията е неприемливо. Здравият разум изисква, че това извънредно епидемично положение отдавна трябваше да бъде отменено, категоричен бе Костадинов. Последните две години нас не ни командва здравният разум, нас ни командват пропагандисти и фанатици, които ни обясняват, че едва ли не шества епидемия с невиждана ярост, каза лидерът на Възраждане. Той обаче не изключи, че директивите на тези, които внушавали психопандемията нямало да решат да нарекат грипа отново ковид.

Депутатът от ДБ доктор Александър Симидчиев посочи, че за да има край на пандемията, трябва да има устойчиво намаление на новите случаи. В момента не можем да кажем, че има такова, изтъкна той. В момента се наблюдават пикове и спадове, като сега страната е в период на спад на новозаразените. Много уморително стана вече две години да се занимаваме с поредните пикове, по думите му. Той посочи, че все още останалите мерки не се спазват, като даде за пример това, че маски масово не се носят в закрити помещения. И той потвърди, че има становище да не се удължи противоепидемичната обстановка от 1 април. Вчера подписахме общ меморандум по тази тема и ще се внесе законопроектът като решение в зала, изтъкна Симидчиев. Нищо необратимо не се случва с отмяната на противоепидемичната обстановка, каза той. При нужда такава пак можело да се обяви. Здравната система щяла да има период на адаптация към новите условия.

Припомняме, че на 8 март 2020 г. бяха установени първите случаи на новата инфекция у нас, около месец след като тя бе вече обявена за пандемия, която застрашава населението в световен мащаб. На 13 март Народното събрание въведе извънредно положение в България. Извънредното положение първоначално бе до 13 април, след това бе удължено до 13 май 2020 г. На 14 май 2020 г. с решение на Министерския съвет в страната бе обявена извънредна епидемична обстановка, която продължава и до днес.