Поредният фестивал „Етноси, багри и котленски килими“ свърши и няма помен от гълчавата и пъстрите сергии, претрупани от стоки на майстори-занаятчии от различни региони на страната. Но жителите на Котел още не могат да се нарадват на новата си придобивка – красива пейка, същинско произведение на карвинг изкуството, която краси вече парк „Изворите“.
Тя се роди пред очите им и мало и голямо не откъсваше поглед от топ скулптора Крум Велев, който извая с резачка от неугледната дървена трупа фигурите на бухал и орел, станали част от фигуралната украса на пейката. Това е поредният артистичен „карвинг автограф“, който оставя творецът в български град. Творецът обича да се шегува, че скоро ще пуснат карта на „Стоте обекта на негови карвинг скулптури“ в цялата страна…
Съвременният Уста̀ (б.а. майстор, учител от арабското „устаз“) Крум Велев нашумя напоследък с идеята да обедини всички творци, майстори на дърво с резачки и длето, като организира първия Карвинг фестивал в Боровец. Талантливият български майстор на дървото демонстрира и в Котел как повалените от бурите трупи могат да се преобразят в уникални дървени скулптури.
Творецът не може да откликне на всички покани на градовете, които се надпреварват да канят майстора от Самоковската школа да разкраси и техния град с поредната атрактивна творба.
Въпреки натовареният личен график доайенът на родното карвинг изкуството се присъедини към фестивала в Котел на различните етноси и култури, защото каузата бе благородна – средства от фестивала са дар за спасяването на гимназия „Георги Раковски” в Болград, Украйна.
Личният принос на скулптура Крум Велев е прекрасната творба – пейка с фигурални композиции в родния град на патриарха на българското революционно движение през Възраждането Георги Сава Раковски.
В града на самобитния котелски килим Крум Велев успя да вдъхнови мнозина към дървообработването и възможността да се вдъхне втори живот на дървото, преобразявайки го в изящна творба.
Вече Крумовата пейка с орела и бухала е неразделна част от живота на всички котелчани и гости на града, на която присядат невръстно деца, побелели дълголетници и щастливи влюбени. Няма да е странно дори, ако догодина фестивалът вече носи друго име – „Етноси, багри, котленски килими и карвинг скулптури“…
Виктория Милчева