Николай Тодоров е роден в Бургас.Завършил е Английска Езикова Гимназия „Гео Милев“ в родния си град, след което Икономическия Университет – град Варна. От 2003г. започва професионалното му развитие в сферата на туризма.
Започва работа при Христо Колев един от най-известните браншовици в туризма, човек работил и лобирал за развитието на българския туризъм.Заедно с него Николай Тодоров и взел дейно участие за разширяването на хотелската база, спомогнал е за трайното установяване на фирми магнати като Некерман Райзен АG, генерален представител на които Христо Колев е бил в България.
В момента Николай Тодоров работи в Международна Хотелиерска Верига в Слънчев бряг.
Той е с е с 18 годишен стаж като Финансов Мениджър, в сферата на туризма, познаващ добре туроператорския /турагентския и хотелския бизнес. Владее свободно английски език.
На 42 години, семеен, с 2 деца.
Николай Тодоров е в бургаската листа на Коалиция „Изправи се!Мутри вън!” като представител на „Движение 21”.
За него можете да гласувате с номер 18 в интегралната бюлетина и преференциален номер 106.
………………………
Проблемът с кадрите в туризма не е от днес. Причините:
- Държавната политика (ако изобщо има такава) е объркана.
- Нашият туризъм е със силно изразена сезонност и довежда хората до много въпросителни, като как да плащат кредити, как да издържат своите семейства. Погледнете какво говорихме в една от предишните дискусии и възможностите за решаване на проблема ( при нас е под формата на мярка/държавна помощ заради пандемията, при останалите постоянна в годините държавна политика и практика).
- Нивото на заплащане в допълнение с периода на заетост демотивира работещите в сектора.
В резултат какво се получава – квалифицираните кадри заминават в чужбина, а внасяме неквалифицирани .
Интерес и търсене на кадри има, добре подготвени – не. Това означава, че образованието ни е слабо и под всякаква критика. В един Швейцарски институт обучението започва от пералните и минава през всички нива включително, пиколо, камериерство, рецепция и.т.н-чак тогава дават диплома. Най-добрите училища в Европа обучават с практика. Туризмът е практика и наука.
В тази връзка това, което трябва да се направи според мен:
- Цялостна стратегия за обучението на кадри и развитието на човешкия капитал в туризма на фона на общо изискване за преход към икономика на знанието и с оглед щетите на COVID-кризата върху сектора.
- Изготвяне и налагане на учебни програми, съобразени с нуждите на съвременните туристически услуги.
- Въвеждане на задължителен минимален стаж за гимназисти през периода юни и септември. Стажовете задължително да се провеждат в реална среда – в хотел, туроператор, ресторант . При одобрение от работодател и желание на стажанта, то той може да сключи трудов договор извън задължителната програма.
- Промяна в режима и условията при обезщетенията за безработица – възстановяване на стария режим, при който се изискваше 6 месеца стаж, за да получиш обезщетение в неактивния сезон.
Инвестицията в образование и повишаването вследствие на професионалните изисквания към заетите ще гарантира и качеството на услугата.
И накрая нещо много важно- ако нас ни управляват знаещи и можещи, хора работили в бранша, с практика, запознати със спецификата, едва тогава туристическия бранш ще получи адекватно решение и реална подкрепа на създалите се обстоятелства и неизбежните проблеми!
Николай Тодоров е в бургаската листа на Коалиция „Изправи се!Мутри вън!” като представител на „Движение 21”.
За него можете да гласувате с номер 18 в интегралната бюлетина и преференциален номер 106.