След избора на председател трябва да бъдат избрани и заместник-председатели. Там също има риск парламентът да блокира както сега при гласуване за всеки заместник-председател поотделно, както предлага ПП-ДБ. Това предупреди в студиото на БНТ номинираната за председател на парламента от БСП-Обединена левица Наталия Киселова.

Затова и тя обясни, че коалицията, която представлява, настоява за предвидимост и яснота и за следващите стъпки в Народното събрание след избора на председател – този процес не е просто формалност и може да създаде допълнителни трудности, ако не бъде постигнато съгласие по процедурните въпроси.

„Разговорът за деблокиране на Народното събрание се води от три седмици, но пред нас остават съществени въпроси„, подчерта Киселова. Припомняме, че след като бе издигана като номинация за председател на НС седем пъти, едва вчера, на осмия път, Наталия Киселова получи подкрепа и от ГЕРБ-СДС, но дори и на балотажа не успя да събере нужното мнозинство, за да заеме място на президиума на НС.

60 + 30 минути депутатите мислят Киселова или Кирилов

Обновена

60 + 30 минути депутатите мислят Киселова или Кирилов

Гласовете на ПП-ДБ пак се разделиха, а Делян Пеевски обяви, че Ново начало няма да участват

По думите ѝ, от „БСП – Обединена левица“ предлагат разговори по тези технически въпроси именно за да се избегне подобен сценарий. „Не бягаме от отговорност, но настояваме за диалог и изчерпване на всички възможности за постигане на консенсус,“ подчерта тя.

Киселова отбеляза, че политическите групи в парламента са изправени пред дилема – да осигурят функционалност на Народното събрание или да се насочат към нови предсрочни избори. „Изборите вече не просто чукат на вратата, те са влезли в стаята. Част от групите работят за забавяне на насрочването им, което създава напрежение,“ допълни тя.

Делян Пеевски приключи 51-то Народно събрание

Делян Пеевски приключи 51-то Народно събрание

Той настоява партиите да седнат и да се разберат кога ще бъдат следващите избори

Депутатът очерта ключовите задачи, които трябва да бъдат разгледани в Народното събрание. Сред тях са конституирането на антикорупционната комисия, прекратяване на процедурите за избор на главен прокурор и председател на ВАС, както и намиране на мнозинство за избор на представители във ВСС, омбудсман и други ключови позиции.

Това са въпроси, които изискват надпартиен подход. Трябва да се търси съгласие и ясни приоритети, за да се избегне задълбочаване на политическата криза,“ заяви Киселова.

Депутатите търсят какво избират

Депутатите търсят какво избират

За четвърти път продължават първото си заседание в търсене на председател