Председателят на Народното събрание Наталия Киселова връща на президента Румен Радев искането му за референдум за приемането на страната ни в еврозоната. Това официално съобщиха от пресцентъра на Народното събрание.

Киселова е издала разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на Радев с искане за произвеждане на национален референдум.

От НС уточняват, че предложението не беше разпределено, тъй като не е в съответствие с чл. 5, ал. 4, във връзка с чл. 4, ал. 3 и чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България, чл. 140, параграфи 1 и 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, чл. 3 от Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, чл. 5 от Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в Учредителните договори и чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.

Освен това предложението на държавния глава и мотивите към него не са съобразени с Мотивите и диспозитива на Решение № 3 на Конституционния съд от 2024 г. по к. д. № 13/ 2023 г.

Преди официалното съобщение на парламента с пост на Фейсбук страницата на ГЕРБ неофициално разпространилата се информация потвърди лидерът на партията Бойко Борисов, който посочи, че НС няма да подложи на разглеждане внесеното от държавния глава искане за произвеждане на референдум за еврото.

По този начин искането за референдум на Румен Радев изобщо няма да стигне до обсъждане в парламентарните комисии и в пленарна зала.

ГЕРБ-СДС: Предложението за референдум за еврото противоречи на Конституцията

ГЕРБ-СДС: Предложението за референдум за еврото противоречи на Конституцията

То трябва да бъде върнато на президента без разглеждане, категорични от партията

От „Възраждане“ веднага реагираха, като обявиха, че ще поискат оставката на Наталия Киселова като председател на парламента.

Припомняме, че на 9 май Румен Радев обяви, че внася в Народното събрание искане за свикване на национален референдум относно въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 г.

Това очаквано предизвика разнопосочни реакции сред политическите партии, както и в обществото.

Политика или популизъм: какво цели Радев с референдума за еврото?

Политика или популизъм: какво цели Радев с референдума за еврото?

Неочакваният ход на президента е ярка проява на опозиция срещу останалите институции

Премиерът Росен Желязков призова президента да оттегли искането си за референдум, като посочи, че подобно предложение би нарушило Конституцията, правото на ЕС и би нарушило Закона за пряко участие на гражданите.

Самият Бойко Борисов коментира хода на държавния глава, като беше категоричен, че това, което прави той с референдума, е опасно и обвини Радев, че си играе със страховете на хората, като така се стреми да разбие управляващото мнозинство.

Според експерти пък с референдума Румен Радев поставя началото на своя партия – твърдение, което беше отхвърлено от него.

Вчера, 12 май, пък се появи неофициална информация, че от Брюксел са предупредили финансовия ни министър Теменужка Петкова, че ако се стигне до забавяне, може да бъде блокирана процедурата по преминаването ни към еврото. 

Теменужка Петкова: България върви уверено към еврозоната въпреки президента

Теменужка Петкова: България върви уверено към еврозоната въпреки президента

Финансовият ни министър е уведомила европейските институции, че членството ни остава ключов приоритет

Днес обаче Петков увери от Брюксел, където участва в заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси, че България върви уверено към членството в еврозоната от 1 януари 2026 г. Тя посочи, че е уведомила европейските институции, че това остава ключов приоритет.