Източник: БГНЕС
От политическа партия ГЕРБ не казват какви са намеренията им, след като само след дни би трябвало да стартира конституционната процедура по консултации и връчване на мандат за съставяне на правителство. Като първа политическа сила в 51-то Народно събрание ГЕРБ ще получи първия мандат, а вече месец е критикувана, че не предприема никакви реални стъпки.
Така до този момент в първия ден на Народното събрание Бойко Борисов формулира тезата за четворната коалиция, две седмици по-късно от ГЕРБ инициираха лидерски разговор за „политическата ситуация“ с две от посочените от тях партии – възможни партньори – БСП-Обединена левица и „Има такъв народ“, като след това лидерът Борисов се отказа от лидерското ниво и среща с втората по големина парламентарна група ПП-ДБ така и не се състоя.
И днес, повече от месец след провеждането на вторите парламентарни избори тази година, от ГЕРБ не казват в конкретика какво имат намерение да правят. От думите на Даниел Митов в студиото на Нова телевизия се разбра, че ГЕРБ продължават да смятат предложената конструкция от Борисов като възможна, а целта им остава редовно правителство.
Росен Желязков търси управляващо мнозинство
Топката е в президента Румен Радев
Трябва обаче да се проведат сериозни разговори, които да завършат с коалиционно споразумение, като за съжаление конституционният срок от една седмица между връчването и връщането на мандата е недостатъчен. Също така по думите на Митов макар и да е най-нормалното премиер да е лидерът на най-голямата партия, тъй като в него е инвестирано най-много обществено доверие, не е изключено да се направи компромис в тази посока, а и Борисов вече два пъти се е отказал от настояването си да оглавява това правителство. Важно е обаче правителството да бъде политическо, най-малкото защото то е по-трудно да се пробие от външно влияние. АПС, ДПС-Ново начало, Възраждане и МЕЧ остават в линията отвъд възможните партньори.
Томислав Дончев, който говори в студиото на БНТ, бе категоричен, че именно Бойко Борисов трябва да вземе първия мандат, но след това какво ще се случи, не може да каже, за да не взриви политическото пространство. Трябва да търсим това, което ни обединява, и това, което е общото, защото мисията на политиката е да произвежда резултати за хората, каза Дончев, без да уточнява подробности от плановете на ГЕРБ. Като авариен план може да се търси правителство на малцинството или правителство на мнозинството„, посочи Дончев. Той все още недоумява защо не е бил подкрепен кабинетът „Габровски“ преди две години, след като сега се лансира идеята за равноотдалечен премиер и експертно правителство.
Според Томислав Дончев логиката е по-малките да направят компромис, но се случва и големите партии да правят компромиси. Най-важното е, според него, че има избран председател на парламента и да стартира конституционната процедура с връчването на мандатите.
След „А“ ГЕРБ очакват да чуят и „Б“: Борисов премиер
Росен Желязков: Бойко Борисов е решение, а не проблем
По определението на Даниел Митов сега „се отваря вратата за преговори“. Самият Даниел Митов обаче също не посочи никакви конкретни стъпки и намерения, които ще направят от ГЕРБ, а се съсредоточи върху критики върху ПП-ДБ и тяхната декларация за санитарен кордон. Митов я определи Декларацията като „листче, натикано под носа“, „текстче“, която никоя нормална партия в Европа не би подписала. Едновременно с това, по думите на Митов, това е и „стоп-оферта“. От ГЕРБ били изпратили писмо с покана и за място за преговори, но чували само „ние с вас няма да преговаряме“. Също така нито ПП, нито ДБ не дошли нито веднъж да поискат подкрепа за техния кандидат Атанас Атанасов за председател на Народното събрание.
И въпреки че лично Даниел Митов призова в студиото на Нова телевизия да се престане да се разнасят слухове, а да се говори за важните неща, като пример за контра декларация, която от ГЕРБ да предложат на ПП-ДБ, посочи текстове в нея: Асен Василев да спре да върши нереднисти в митниците и да се подпише под това, Лена Бориславова да спре да прави документни измами, Кирил Петков – да не подава декларации с невярно съдържание и също да се подпишат.
Също така Даниел Митов изнесе като доказателство за това, че ПП са склонни към „Възраждане“, жестове, които си разменили в пленарна зала Костадин Костадинов и Кирил Петков, след изявлениията на Явор Божанков, а след него и на Николай Денков, че ПП не преговарят с „Възраждане“. ПП-ДБ се движат по своя злободневен дневен ред, а след време ще се прегърнат и с Пеевски, там няма никакви принципи, изрази увереност Даниел Митов, който посочи като доказателство за това, че Ахмед Доган е станал приемлив партньор за ДБ дори и след думите на Иван Костов отпреди 25 години за „проклятието на България“. Но пък, пак според Даниел Митов, това, че АПС са гласували вчера в подкрепа на Наталия Киселова, не се отнася и не може да се отнесе по никакъв начин до ГЕРБ, а само до ДБ.
Борисов пита КС дали да подпише „санитарния кордон“
И пита кой е равноотдалеченият премиер