Осем-годишният, Боян Ганев, ученик от Втори клас в обикновено столично СОУ в саморъчно написано Отворено писмо до министъра на образованието и науката от 3 май 2016 предлага промени в ученическия бележник и училищните правилници.
Още в началото на писмото си той поставя въпроса защо в ученическия бележник няма графа за похвали, а само за забележки. Веднага след това уточнява, че според училищните правилници забележката е вид наказание, и по този начин става ясно, че бележникът наред с оценките за успех, служи за записване единствено на лошите постъпки, а добрите такива се игнорират, понеже за тях място не е предвидено.
По този начин текущо през учебната година се регистрират само лошите действия на учениците, от което за последните постоянно се напомня, а нерегистрирането на добрите води да тяхната бърза забрава. Според Боян това хем не е честно, хем не помага за добрите отношения в училището. Нататък в писмото си ученикът смята, че не е справедливо училището да отделя внимание само на лошите прояви, посредством система за наказания, а трябва да има и аналогична система за поощрения на добрите постъпки.
Такава равнопоставеност в отношението към добрите и към лошите действия в училищните правилници липсва. Според него ако целогодишно системно се поощряват добрите постъпки, както се наказват лошите, това хем би намалило агресията между учениците, хем и самото ходене на училище би станало по-приятно за всички. По този начин и в масовия случай изреченото от учителя „Дай си бележника!” няма да звучи страшно.
Накрая второкласникът завършва с надеждата, че отворената форма на неговото писмо ще предизвика вниманието на обществото и много хора, сдружения и организации публично ще дадат своята подкрепа за предложените от него промени в ученическия бележник и училищните правилници.
=================================================
Кунева променя ученическия бележник след писмо от второкласник
05.05.2016
„Когато те похвалят, ти порастват крила! Привърженик съм за поощряването на добрите постъпки и ще се боря срещу агресията в училище“. Това каза вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на 8-годишния Боян Ганев, ученик от II клас в столичното 51 СОУ, който днес бе в МОН по покана на министъра.
Детето написа отворено писмо до Меглена Кунева, в което предлага промени в ученическата книжка. Още в началото на писмото си Боян поставя въпроса защо в бележника няма графа за похвали, а само за забележки.
Веднага след това уточнява, че според училищните правилници забележката е вид наказание. Бележникът, наред с оценките за успех, служи за отбелязване единствено на лошите постъпки, а добрите прояви се игнорират, понеже за тях място не е предвидено. По този начин през учебната година се регистрират само лошите действия на учениците, а нерегистрирането на добрите води до тяхната бърза забрава, каза на срещата Боян Ганев.
Ще предложа на експертите промяна за следващата учебна година съдържанието на бележника да се промени, заяви вицепремиерът Кунева.
Възможно е графата: „Забележки“ да се преобразува в по-неутрална форма и да бъде заменена с: „Бележки“. Забележката в момента се възприема повече с критично съдържание.
Според Боян Ганев, ако системно се поощряват добрите постъпки, както се наказват лошите, това би намалило агресията между учениците и посещението на училище би станало по-приятно за всички. По този начин и в масовия случай изреченото от учителя „Дай си бележника!” няма да звучи страшно.
Една добра дума може да даде повече кураж на ученика, отколкото непрекъснатите критика и забележки, каза министър Кунева. Боян ми помогна, защото се опитваме да променим подхода в образованието.
Има два начина на мислене. Единият е оценка и строг контрол. Другият е от първи до четвърти клас да не се напрягат децата.
„Аз бих казала – окуражете ги и те ще извадят най-доброто от себе си. Гледната точка на Боян подкрепя второто и се надявам това да се сбъдне“, допълни вицепремиерът.