Източник: EPA/БГНЕС
Не искаме някакви подаяния, България е инвестирала в разработването на ваксини. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на срещата във Виена, свикана по въпроса за справедливо разпределение на ваксините срещу коронавирус въз основа на процента на населението на всяка страна членка на ЕС. На срещата участваха също австрийският канцлер Себастиан Курц и премиерите на Чехия – Андрей Бабиш, и Словения – Янез Янша.
Българският министър-председател подчерта, че страната ни не е надзорен орган, който да следи как се разпределят ваксините в Европа.
„Откъде-накъде сега ще имаме таблица на класирането? Това е политически шамар. Какво излиза – че малтийският премиер е най-добрият премиер, задето е доставил най-много ваксини?„, възмути се той. Борисов бе категоричен, че страната ни няма вина за забавянето на доставките.
Той напомни, че на 21 май 2020 г. европейските лидери са гласували за пропорционално разпределение на ваксините. След това са били посочени няколко еднакво добри ваксини, преговорите са били водени от ЕК, а Европейската агенция по лекарствата е гарантирала качеството им.
Борисов кацна във Виена да мъмри за ваксините
Според премиера едновременното постигане на колективен имунитет в ЕС е единственият изход от пандемията
Премиерът подчерта, че компаниите производители на ваксините обаче не само че не изпълняват договорите си, но дори ги нарушават, неспазвайки пропорционалното разпределение.
Ние надлежно изпълняваме всички инструкции, беше ни казано страните членки на ЕС да се въздържат от руска и китайска ваксина и ние сме поръчали четири – „АстраЗенека“, „Джонсън & Джонсън“, „Модерна“ и „Пфайзер“, изтъкна Борисов.
Той отново настоя несправедливото разпределение на ваксините да бъде отстранено. Иначе ще излезе, че месец май едни държави ще натрупат колективен имунитет, а други – не, или ще ни пратят да търсим ваксини от трети страни, заяви премиерът.
На въпрос как може да бъде отстранено създалото се неравенство между страните заради различния брой получени дози от препаратите, Борисов заяви, че има два подхода.
Единият е като на Орбан (премиерът на Унгария – бел.ред.) – да вземе руски и китайски ваксини, и нашият подход, като членове на ЕНП – една несправедливост да бъде решена, посочи той и допълни, че България винаги е вярвала в европейската солидарност и в решенията на Европейския съвет.
Австрия, България, Латвия, Словения и Чехия искат от ЕС преговори за ваксини
Пишат до Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел за разпространението
Припомняме, от австрийския канцлер Себастиан Курц дойде потвърждение на подозрението, че някои страни получават всъщност по-големи доставки и по този начин съумяват да постигнат в кратък срок по-голям процент ваксинирани. Това се случва на база тайни договори с фармацевтични компании в разрез с правилата на ЕС.
Държавите членки постигнаха споразумение ваксините да бъдат разпределени между страните по алгоритъм, основан на броя на населението.
Като пример Курц даде Малта, която ще получи три пъти повече дози на глава от населението от България до края на юли. Също така и Нидерландия, която ще изпревари Германия до края на юни, а пък ще получи почти два пъти повече от Хърватия