Източник: КПКОНПИ
архив
Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество не е установила нарушения при проверките срещу Цветан Цветанов, министър Николина Ангелкова, бившия зам.-министър на младежта и спорта Ваня Колева, бившия зам.-министър на енергетиката Красимир Първанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов и председателя на ВКС Лозан Панов.
Това става известно от решенията на комисията публикувани на сайта.
Те бяха разследвани от комисията за имоти, купени на по-ниски цени от пазарните.
При Лозан Панов КПКОНПИ е приела, че сигналът срещу него в качеството му на председател на Върховния касационен съд и председател на Административен съд – София-град, в периода 2007-2012 г. ще бъде препратен към Инспектората на ВСС.
В сигнала се съдържат твърдения за облагодетелстване чрез служебно положение на Лозан Панов – председателя на ВКС, както и нарушаване на изискванията на Висшия съдебен съвет за висок морал на представителите на съдебните власти.
КПКОНПИ е прекратила още и проверките по сигналите срещу Валери Симеонов, Елена Йончева, Валери Жаблянов и Крум Зарков. Те са по различни казуси, този със Симеонов се отнася за сделка в периода, когато той е бил председател на общински съвет в Бургас.
Сигналът срещу Жаблянов е за грешна информация в подадена декларация във връзка с имот и средствата, свързани с него. При Крум Зарков сигналът е за имотни сделки.
Припомняме, че скандалът с апартаментите на властта струва оставките на:
– Цветан Цветанов от парламента;
– Цецка Цачева като правосъден министър;
– зам.-министър Красимир Първанов;
– Делян Добрев като народен представител;
– зам. областния управител на София Томи Николов;
– оставка подаде и зам.-министър Александър Манолев
– земеделският министър Румен Порожанов също хвърли оставка. Преди това той поиска оставката и на зам.-изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ Иванка Багдатова-Мизова, тъй като телефонът й бил обявен в сайт за резервации на къща за гости в село Юндола.
Впоследствие в скандала с евтините апартаменти бяха замесени и други – председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгев, който не декларирал тераса от 186 квадратни метра, част от апартамента му. Срещу него започна разследване от главния прокурор Сотир Цацаров, а БСП поискаха и неговото отстраняване от органа.