Проф. Георги Георгиев (3)(1)

Пилотен проект поставя основите на регионална енергийна система чрез зелени облигации

image003Катя Стайкова

Клъстер Тракия икономическа зона

Изпълнителен директор

 

 

 

 

 

Как чрез зелени облигации може да се подпомогне финансово развитието на регионална енергийна система, обясни проф. д-р арх. Георги П. Георгиев. Той участва в първия дискусионен панел на 16-ия Зелен и енергиен форум на списание Мениджър, който се проведе на 15 май 2025 г. в София. Проф. Георгиев е инициатор и ръководител на двугодишния международен научно-практически проект „Въглеродно Неутрална Тракия Икономическа Зона“ (0-Carbon Trakia Economic Zone C0TEZ). Партньор по проекта е сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“ (КТИЗ) – мозъчният тръст на ТИЗ за иновации и устойчиво развитие. Начинанието е финансирано от Германската федерална фондация за околна среда (Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU) като приоритетен международен стратегически проект.

Проектът предвижда създаването на въглеродно неутрален парк, част от Тракия икономическа зона, най-голямата и устойчиво развиваща се индустриална зона в България и Източна Европа.

 

Пионерският характер на проекта, признат от финансиращата го германска фондация като първия по рода си в Европа, се характеризира не само с постигането на изискванията за ресурсна ефективност. Той поставя значително по-високи цели, предлагайки и иновативни инструменти за финансирането на процеса – зелени облигации.

„Политиците разбраха, че основният фактор, който ще изнесе „зеления преход“ е индустрията, а не жилищния фонд, както се смяташе доскоро. Преходът трябва да бъде базиран на чисто пазарни принципи, които да са разбираеми за бизнеса, за да е той активен участник в процеса“, заяви по време на форума проф. Георгиев.

 

Според него, когато възобновяемата енергия е произведена на място и с местни източници може да бъде по-евтина от изкопаемата.

 

„Моделът който разработваме в момента, се базира на т. нар. „зелени облигации“. Не e лесен процесът за създаване на регионални енергийни общности от компании, които да споделят енергия. Към момента индустриалната инициатива изпреварва изработването на политики и ще видим положителни резултати много скоро“, добави той.

 

Мащабната трансформация на Тракия икономическа зона – изграждането на първия в Европа въглеродно-неутрален индустриален парк с площ 5000 дка планира да привлече инвестиции във високотехнологични и енергийно интензивни предприятия в размер на до 4 млрд. евро, както и енергиен баланс в обем от 1 GW енергия.

 

Екипът на проф. Георгиев се фокусира върху разработването и предлагането на пазарно атрактивни решения за бизнеса, чрез които зеленият преход да става факт в кратки срокове, по един естествен начин, без излишен стрес за заинтересованите страни, базирайки се на класическия икономически интерес за ценова ефективност.

Генерирането и използването на енергия на децентрализиран принцип ще доведе и до атрактивни цени за потребителите. Този проект ще покаже как практически да бъдат постигнати

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *