Donetsk and Lugansk regions of Ukraine - vector map

Херменевтика на войната в Украйна – глъбинен психоанализ и новаторска миротворческа теза

 

normal_ARNO_2000_PAPER_PEEV_3C_FOTO_PEEVАвтор: Професор, доктор на психологическите науки, капитан I ранг о.р., инженер Илия Петров Пеев

 

 

 

 

 

 

 

Резюме: На базата на своите фундаментални изследвания върху глобалните проблеми на войната и мира, авторът представя чрез глъбинен психоанализ сложната и противоречива картина на войната в Украйна. Предлага се новаторска миротворческа теза.

Ключови думи: война, мир, психоанализ, миротворчество.

Hermeneutics of the war in Ukraine – profound psychoanalysis and an innovative peacemaking thesis

Professor Iliya Petrov Peev, Doctor of psychological science, Captain, Naval Reserve Officer

Abstract: Based on his fundamental research on the global problems of war and peace, the author presents through an deep psychoanalysis the complex and contradictory picture of the war in Ukraine. An innovative peacemaking thesis is offered.

Keywords: war, peace, psychoanalysis, peacemaking.

 

Възможно ли е човечеството да преодолее инстинкта си да воюва и ще спечели ли своята война срещу войната?”

Гуин Дайър (Gwynne Dyer), доктор на науките по военна история в Лондонския университет, един от най-известните в света анализатори по история на войната и международната политика. Войната. Смъртоносната игра на човечеството.

 

„Не хората, а правителствата правят войни.“

Роналд Уилсън Рейгън (1911-2004), президент на САЩ в продължение на два мандата 20 януари 1981 г. – 20 януари 1989 г.

 

Пълното разминаване между реалностите: Западният разказ за Украйна се пропуква”!

Алистър Крук, директор на Conflicts Forum

 

ВЪВЕДЕНИЕ:

Войната като въоръжена борба между държави, народи, коалиции, племена или обществени групи вътре в държавата, е постоянен спътник в живота на човечеството.

В свое изследване през средата на XX век, швейцарският учен Жан Жак Бабел (Jean–Jacques Babel) открива, че през последните 5 600 години човечеството е преживяло 14 500 войни с 3.5 милиарда убити. Съгласно статистиката на Жан Жак Бабел, цялата история на човечеството e история на войни, история с войни. По мнението на изследователя, човечеството е живяло само 292 години в мир без войни.

През XX век избухнаха две световни войни, които се водеха на всички континенти и погубиха повече от 60 милиона човешки живота.

През първите две десетилетия на XXI век войните не спират.

 

ИЗЛОЖЕНИЕ:

Главните въпроси, които продължават да тревожат жителите на цялата планета са: Накъде върви светът? Какво следва по-нататък? Ще оцелеем ли? Коя е същинската опасност за света? Кой заплашва света със заличаване и самоизтребление?

За да се отговори на тези свръхсложи въпроси, се извършат редица иследвания в целия свят. Американският изследовател Джеймс А. Лукас (James A. Lucas, peacefromharmony.org & countercurrents.org), подобно на швейцарския си колега Жан Жан Бабел, задълбочено проучва войните след края на Втората световна война и открива, че от 1945 година насам до 2022 година, с участието на САЩ са се водили войни в 37 страни и в тези войни са убити повече от 20 милиона души. Изследването е оповестено в Global Research. Centre for Research Globalization (globalresearch.ca) и се разпространява от ЮНЕСКО.

Причините за войните могат да бъдат разбрани чрез разкриване на основните движещи обществени противоречия.

Преди 20 години защитих дисертация за научната степен „Доктор на психологическите науки”, публикувана от Военното издателство в София като монография „Възможности за приложение на психотерапевтични методи в подготовката на съвременната армия – проблеми и перспективи”, в която разкрих главните противоречия, които ще доведат света до нови войни. Сега с огромна болка виждам и споделям отново, че откритото тогава от мене главно противоречие – битката за суровини и енергия, вече завладява света с пълна сила и го застрашава от тотално унищожение.

Войната в Украйна също е подвластна на това главно противоречие на XXI век и също е борба за ресурси и енергии. Професор Збигнев Бжежински, стратег и политик, Съветник по националната сигурност на САЩ, политолог и социолог от полски произход, в неговия най-значим труд – книгата „Голямата шахматна дъска: Американското превъзходство и неговите геостратегически императиви”, издадена през 1997 година, подробно разглежда украинските ресурси и енергии и американските интереси към Украйна. Дори са посочени прогностични срокове 15-20 години, в които САЩ трябва да се възползват от ресурсите на Украйна.

Известният американски политически наблюдател Тъкър Суонсън Карлсън, водещ на предаването „Tucker Carlson Tonight“ по Fox News, казва: „Войната в Украйна е огромен бизнес, добри перспективи за най-лошите хора в света. От къде идват парите? От Вашия джоб.”

Джими Дор (Jimmy Dore), американски политически коментатор, изрази следната позиция: (Fox News, foxnews.com): Съединените щати провокираха украинската криза в опит да получат икономическа изгода и да предотвратят сближаването между Русия и Германия. Амерканският Оръжейно-промишлен комплекс (ОПК) извлича огромни печалби от този конфликт.

Английският музикант Джордж Роджър Уотърс (George Roger Waters), певец, текстописец и композитор, съосновател и бивш лидер на Pink Floyd пише: „Войната е нещо изключително доходоносно. Тя носи толкова пари, защото позволява да се харчат много бързо огромни количества от тях. От нея се забогатява невероятно. Затова винаги ще се измислят причини да се започва някаква война, както и тя да продължава. И винаги ще ни внушават, че има достатъчно „други” , срещу които си струва да воюваме.”

Нещо изключително важно: Видният миротворец Роджър Уотърс беше поканен да присъства на заседанието на Съвета за сигурност на ООН за Украйна на 8 февруари 2023 г. в 17:00 часа българско време и произнесе вълнуваща реч. На заседанието на Съвета за сигурност на ООН Роджър Уотърс каза „Не отглеждаме дъщерите и синовете си, за да бъдат ”пушечно месо” и призова за незабавното прекратяване на войната в Украйна!

Да си припомним, че преди половин година, през август 2022 г. в интервю за ТАСС, Роджър Уотърс разкри ролята на САЩ и тяхното ръководство за провокирането на украинската криза. Според него американците „по своя манталитет искат да управляват целия свят“, а гражданите на други страни „трябва да страдат“ заради това.

Действително, войната е нещо изключително доходоносно за едни – за най-лошите хора в света, по думите на Tucker Carlson, но същевременно войната е най-голямата човешка трагедия за народите, чиито войници и цивилни граждани загиват във войните.

Съгласно класическата парадигма на Карл фон Клаузевиц за войната, войните са тринитарни (тринитарен – троичен, от лат. Trinitas, гр. Αγία Τριάδα – Троица, Триединство, Триединен Бог – Отец, Син и Свети дух). Във във всяка война има ясно откроени три фундаментални участника:

а) Правителство, което ръководи военната кампания – то обявява войната, то ръководи войната, то сключва примирието.

б) Армия, която води войната и загива на полесражението.

в) Народ, който плаща войната и понася лишенията.

Както нагледно и убедително се вижда от тази триада, правителството обявява войната, а народите плащат войната, понасят лишенията и гинат с милиони във войните, затова, нека да помним заветите на онези герои, които са воювали и са жертвали живота си, за да има мир и благополучие за хората.

Руският флотоводец вицеадмирал Степан Осипович Макаров, полярен изследовател, корабостроител, океанограф, учен-теоретик на военноморското дело. участник в Руско-турската война (1877 – 1878) и Руско-японската война (1904 – 1905) е оставил ценен завет към поколенията: Помни войната!

 

Фото 1: Паметник на вицеадмирал Степан Осипович Макаров (1849-1904) в Кронщад: Помни войната!

 

Адмирал Макаров загина на флагманския боен кораб „Петропавловск” под Порт-Артур на 31 март (13 април) 1904 г. Заедно с него загина руският баталист Василий Василевич Верешчагин (1842-1904), участник в Руско-турската война (1877 – 1878), който вървеше в редовете на руската армия по време на войните в Средна Азия, на Балканите и на Далечния Изток. „Помни войната! – звучи и днес гласът на адмирал Макаров от дълбините на Океана, а заедно с него и заветите на великия художник Верешчагин, които остави със своите картини.

Нека да си спомним две от тях – „Победените. Панихида” и „Апотеоз на войната”:

 

Фото 2: Василий Верешчагин. Победените. Панихида. 1878-1879 г.

1879 г. Платно, масло. 179,7×300,4 см. Държавна Третяковска галерия

 

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *