57,1% от българите са против приемането на еврото като официална валута. 39 процента са на срещуположния полюс, а 3,9% процента нямат мнение по въпроса.
Източник: iStock
Финансисти и икономисти организират онлайн петиция за искане на извънреден конвергентен доклад. Те са притеснени, че ако правителството не поиска такъв доклад, то приемането на еврото ще се отложи за неопределено време.
Според тях с това безпринципно решение гражданите, фирмите и инвеститорите в България ще бъдат неоправдано изложени на редица явни и неявни рискове. Организаторите на петицията посочват, че ако не се предприемат спешни действия за влизане на България в еврозоната ще ескалира риска от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на фискалната и финансовата дисциплина.
Икономистите и финансистите виждат вероятност от последващо политическо решение за изоставяне на фиксирания валутен курс на лева към еврото, с което ще се преустанови функционирането на валутния борд и екзистенциално ще се застраши стабилността на парично-финансовата и социалната система.
По социален и макроикономически ефект те сравняват отказа да се поиска конвергентен доклад с решението за обявяване на мораториум по плащанията по външния дълг от Правителството на Луканов през 1990 г. и решенията на правителството на Жан Виденов, довели до безпрецедентна хиперинфлация, валутна и банкова криза през 1996-1997 г.
Създателите на петицията подчертават, че страната ни няма нужда от неоправдани социални експерименти, а от смели решения, които да върнат инвеститорите и оптимизма в домакинствата и бизнеса. Те призовават правителството да приеме бюджет с до 3% дефицит и да поиска извънреден конвергентен доклад до края на февруари.
Петицията е подписана от Бисер Манолов, Борис Петров, Евгений Кънев, Юлиан Войнов, Георги Ганев, Красен Станчев, Тихомир Безлов, Васил Чъкъров, Маринела Петрова, Мирослав Севлиевски, Цетомир Пенев, Камен Димитров, Георги Табаков, Мартин Търпанов и Кенет Левковиц.
Припомняме, че по данни на НСИ средногодишната инфлация в България за 2024 г. е 2,6%. Министърът на финансите Теменужка Петкова отказа да иска извънреден конвергентен доклад през януари, въпреки призивите на ПП-ДБ. Тя обаче увери, че България не се е отказала от еврозоната и ще поиска доклад като изпълни всички критерии. От Възраждане пък се зарекоха, че няма да допуснат България да приеме единната европейска валута.
Настрадин Ходжа лъже, Хитър Петър маже – това чуват ДБ за еврозоната
А ГЕРБ искали да раздават нови привилегии
========================
57,1% от българите са против приемането на еврото като официална валута. 39 процента са на срещуположния полюс, а 3,9% процента нямат мнение по въпроса.
Това сочат данните от социологическо проучване на агенция „Мяра“. То е проведено в периода 29-31 януари 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани.
Обществото е силно разделено и по въпроса кога страната ни трябва да приеме еврото, тъй като това е залегнало като условие за пълната европейска интеграция на България.
Източник: Мяра
Според 25,7% от респондентите единната европейска валута трябва да се приеме от 1 януари 2026 г. 30,8 процента от анкетираните смятат, че е добра България да приеме еврото, но на по-късен етап.
41,4 % са на мнение, че страната ни не трябва да заменя лева с евро. 2,1 процента пък нямат мнение по въпроса.
Според агенция „Мяра“ по-възрастните граждани са тези, които имат повече притеснения. Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото.