От хуманитарен, икономически и национален аспект, здравето е
най-ценният капитал за всяка страна на планетата Земя.
През 1980 г. Радой Ралин написа поредния си афоризъм: „Пушенето е стаж за импотентност”. Тъй като това е научнообоснована мисъл, аз написах „Радой Ралин е прав” – вестник „Народна култура” публикува статията на първа страница. През същата година списание „Здраве”публикува моя девиз: „Тютюнопушене или полова сила, изберете сами”. Вярвах, че това звучи по-убедително, отколкото „Тютюнопушене или здраве, изберете сами” – тогава апел на Световната здравна организация. (След като „Тютюнопушене или полова сила” бе публикувано, студентките започнаха да гледат подозрително на момчетата, които пушат. Това мотивира много от тях и те спряха пушенето.)
Най-разпространените и убийствени болести за човека през последните 40-50 години са незаразните (неинфекциозни) болести (non-communicable diseases).От тях, на първите места -сърдечнометаболитни, ракови, белодробни и невродегенеративни болести. Те, в голяма степен, са болести на стила на живот (lifestylediseases). Предизвикани са от действието на различни рискови фактори. Едни от тях са свръхконсумация на мазнини и сол (натриев хлорид), тютюнопушене, занемарена физическа активност, ниска здравна култура – така те ни отмъщават с инсулти, инфаркти, злокачествени тумори, деменция и/или ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест).
По данни на Световната здравна организация около 10% от населението на планетата страда от ХОББ. Около 300 000 души в Европа умират ежегодно от тази болест. ХОББубива годишно повече хора, отколкото рак на гърдата и рак на белия дроб, взети заедно. В България страдащите от ХОББ са над половин милион души. Повече за ХОББпише в книгата „ХОББ- разказана за пациенти“на професор Коста Костов – началник на Клиниката по белодробни болести във ВМА, София.
Българските политици трябва най-после да осъзнаят, че стабилност, базирана на здравето, образованието и науката, е ефективният подход за подобряване на жизнения и културен стандарт на народа – другото е популизъм, „светло бъдеще“, утопия.
На този болезнен демографски фон, ето какво пак се случва у нас и в чужбина.
Заместник министър-председател, отговарящ за демографията:
Да се отмени забраната на тютюнопушенето в ресторанти, кафенета и други затворени обществени места.Която действа със закон от юни 2012 г.
Сократ:
Да не знаеш, а да мислиш, че знаеш, е най голямото незнание.
Centers for Disease Control and Prevention:
През 2016 г. в САЩ има тридесет и седем милиона и осем стотин хиляди (37.8) пушачи.
Trust for America’s Health:
Две хиляди долара повече годишни разходи за здравеопазване на пушач, отколкото на непушач.
Годишен разход за здравеопазване на американските пушачи/2016:
37.8 милиона пушачи х 2 000 долара = 75.6 милиарда долара
Учителят каза(MagisterKostovdixit):
Пациентите са необразовани или искат да бъдат такива за своята съдба, краткият им живот завършва с дълга и мъчителна смърт. Съвременната медицина разполага с широк набор от медикаменти за лечение на ХОББ. При правилна и навременна диагноза, лечението на пациентите с ХОББ води до значително намаляване на задуха, усложненията и необходимостта от болничен престой, като същевременно се повишава качеството на живот. Никой пушач не може да предвиди дали ще се разболее и доколко тежко. България е страна, в която трудно се справяме с тази проблематика, ето защо българите сме на 3-то място по тютюнопушене в Европа.
Това е другото условие за здрав бял дроб – никога, ама никога да не се докосваме до тютюна. 80% от болните с ХОББ са пушачи, 80% от болните с рак на белия дроб също са пушачи. Така че борбата с цигарите трябва да е безмилостна. А аз не спирам да повтарям, че ако човек пуши по една кутия на ден в продължение на 10 години, белия му дроб го чакат „черни дни“. Защото при толкова никотин и катрани е много вероятно да се разболее отХОББ или рак на белия дроб“ – императивен е Magister Kostov.
Мастер (както ме нарича проф. Костов):
Пропагандирането на нездравословен начин на живот трябва да се криминализира в страна, в която живеят малко повече от седем милиона, а през2016 г. са умрели 107 580 българи – един голям български град. Като разделим 107 580 на 365, се получава 294 – ужас, толкова много хора умират всеки ден в България! А се раждат само 178 деца дневно.
ОБАЧЕ, ограничени в табакоцентризма и овладениотабстиненцията на тютюнохолизма си, някои публични личностивероятно (не) знаят, че в напредналите странипо света на пушачите се гледа като на недостатъчнообразовани и безотговорни към себе си, семейството и обществотохора.
Стига с клишетата на неолибералното общество, пропагандирано от наши и чужди постмодерни интелектуалци. Всеки освен права има и задължения в страната, в която живее – трябва да прави нещополезно за своетоздраве, зада я имапо-здрава и по-подуктивна България (като healthier and a moreproductive America).
От времето на Аристотел се знае, че когато се изрече MagisterKostovdixit, дискусиите приключват.И хората спират да пушат.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
*Председател на Българското дружество по клетъчна биология. Член на Международната академия на сърдечносъдови науки.