Електоралната подкрепа за БСП и ИТН спада, на фона на участието им във властта. Правителството на Росен Желязков стартира с добра начална подкрепа – 32%. Кабинетът се ползва с подкрепата на 90% от привържениците на ГЕРБ, на около 80 процента от симпатизантите на БСП и близо 2/3 от избирателите на ИТН.

Това сочат данните от социологическо проучване на агенция „Тренд“, проведено в периода 24-30 януари сред 1003 пълнолетни граждани, по метода интервю лице в лице. Проучването е осъществено по поръчка на „24 часа“.

Осем партии биха влезли в парламента, ако изборите бяха днес. ГЕРБ-СДС е първа политическа сила с 26,6% подкрепа. На втора позиция се нарежда ПП-ДБ с 13,2 процента, а челната тройка се допълва от Възраждане с 13 пункта. ДПС Ново начало печели 10,3% подкрепа. ДПС-ДПС се нарежда на пета позиция със 7,1 процента.

Спад в подкрепата има за БСП и ИТН на фона на участието им в правителството. Социалистите печелят 6,9% подкрепа, а ИТН – 5,9 процента. Увеличава се електоралната подкрепа за МЕЧ, като тя достига 5,6 процента. Величие остава под бариерата с 3,8 пункта. Под чертата остава и Синя България с 1,2 процента. 6,4% от анкетираните биха гласували за друга политическа формация.

Снимка 702391

Източник: Тренд

„Тренд“ регистрира леко повишаване на оптимистичните нагласи след съставянето на редовно правителство. Оптимизмът превишава песимизма с 6%, като оптимистите за бъдещето на България са 48%, а песимистите – 42%. Данните на проучването сочат, че парламентът има ниска оценка за работата си – негативните нагласи спадат с 8% спрямо декември – до 75%, а позитивните се покачват с 4% – до 15%.

Оценката за работата на президентската институция бележи лек ръст, като положителният дял достига 41% в сравнение с 36% в края на миналата година.

Според 44% от интервюираните овладяването на повишаването на цените трябва да е водещ приоритет на кабинета Желязков. На второ място респондентите (19%) поставят приемането на бюджет. Около 16% от анкетираните изтъкват за водещ приоритет борбата с корупцията. За 6 процента от респондентите топ приоритет е съдебната реформа, за 4% от анкетираните това е влизането в еврозоната.

Икономическата тревожност се потвърждава и от друг индикатор – 83% са притеснени за финансовата стабилност на страната, а само 11% не чувстват притеснение. Регистрираме ръст на дяловете, че икономическото положение в страната ще се влоши в следващата една година – от 26% през декември до 35% през януари. В същия момент оптимистичните очаквания за икономиката падат до 20%.

Алфа Рисърч: 39% от българите подкрепят кабинета Желязков

Алфа Рисърч: 39% от българите подкрепят кабинета Желязков

Осем партии влизат в парламента при нови избори