инфекциозно (1)

„КЪДЕ ОТИВАМЕ?“ И ДРУГИ ВЪПРОСИ ЧАКАТ ОТГОВОРИ

Photo.George 2006Проф. Георги Чалдъков

 
    Piccolo è bello (Малкото е красиво) – казват италианците. През 1973 г. големият икономист Ернст Фридрих Шумахер публикува книгата си “Small Is Beautiful”. Той вярва повече в “достатъчността” (enoughness), отколкото в консумативното “повече е по-добре” (more is better). Това е сърцевината на неговата концепция за будистката икономика: “Целта е да получаваме максимално количество знания и морал, отколкото максимално количество материална консумация”…и  максимално количество коронавируси.

През пролетта на 1891 г. корабът “Oceanien” отплава от Франция за Таити. Един от пътниците е художникът Пол Гоген. Влюбен в естрогенната екзотика на острова, той превръща любовта и меланхолията си в постимпресионистична  палитра от цветове. В единия ъгъл на една концептуална живопис Гоген изписва: D’оuvenons nous? Que sommes nous? Ou allons nous? (Откъде идваме? Кои сме? Къде отиваме?) – едни от фундаменталните въпроси за същността на човека.

Отговорът на първия въпрос е даден от Чарлз Дарвин на 24 ноември 1859 г., когато е публикувана книгата му „Произход на видовете” – там пише, че ние идваме от човекоподобните маймуни. Не знаем обаче нито „Кои сме?” – изправени маймуни или падащи ангели, добри хора или убийци на хора? Нито „Къде отиваме?” – особено сега, когато властва глобална комерсиализация, глобална несправедливост и  глобална коронавирусна инфекция. Не знаем и отговорите на други въпроси:

  • защо политиците политизират и комерсиализират коронавирусите?,
  • защо ЕС ни примамва със „зелена сделка“, а едва сега, по време на коронавирусите, се сети за „здравна сделка“?,
  • защо Девела и Урсуса искат задължително ваксиниране за COVID-19?,
  • ще напише ли някой книгата „2034“ и тя ще бъде ли подобна на „1984“ от Джордж Оруел, в която „Големият брат те наблюдава“ и „Полицията на мисълта“ следи за всяко отклонение от официалната идеология?,
  • биометричните данни за телесната температура, пулс и кръвно налягане, събирани от правителствата, ще се превърнат ли в тоталитарен надзор над гражданите (“under the skin” surveillance)?,
  • има ли връзка между Homo economicus, „дълбоката държава“ (the deep state), СЗО и коронавирусната пандемия?,
  • защо Медицинският експертен съвет присъства само 7-8 дни и след това изчезна от публичното пространство?,
  • по данни на НСИ през 2019 г. умират 108 083 българи (около 72 000 – от мозъчни инсулти и сърдечни инфаркти – усложнения на сърдечнометаболитни болести),Ужас: 108 083 : 365 = 296 българи умират дневно – защо все още няма дългосрочно работещ „Национален научен съвет за противодействие на сърдечнометаболитните болести“? И политиците – Sutor, ne ultra crepidam (Обущарю, не по-високо от обувките!) – да изпълняват неговите съвети.

Доктор Коста В. Костов каза:  „Затова настоявам за внимателно боравене с предоставената ни свобода, за да не се превърне тя в кошмар. Отприщените ни желания за компенсация на загубеното време да не се превърнат в носталгия по загубеното ни здраве. Много внимателно, да не се отнасяме лекомислено. Това е коварен вирус.“

Doctor dixit – нека да го слушаме, за да укротим коронавирусите.

Охлюв

катери планината Фуджи,

но бавно, бавно! (Кобаяши Исса)

Важнослов

И пак изтръпвам, като си спомням какво е написал великият Ф.М. Достоевски вБратя Карамазови“: „Нахрани, пък тогава искай добродетели” – това ще напишат на знамето, с което ще тръгнат срещу теб и под него ще сринат храма твой. Защото на кого се полага да владее хората, ако не на тези, що владеят съвестта им и държат в ръце хляба им?“

Все пак, вСънят на смешния човек” Достоевски пише: „А между другото това е толкова просто: в един и същи ден, в един и същи час всичко изведнъж ще се подреди!“

Но не с „Възраждане“ на комунизма в центъра на София.

 

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *