Красотата, завещана от Достоевски, ще спаси света и Cosmos obesus recens, описани с думи и пет фотокалиграфии в една разказана наука
Проф. Георги Н. Чалдъков, MD, PhD, FIACS
Някои хора са толкова много известни, че са достатъчни само инициалите на имената им, за да ги разпознаеш:
L – Carl Linnaeus
N – Napoleon Bonaparte
FDR – Franklin Delano Roosevelt
FMD – Fyodor Miкhailovich Dostoevsky
FN – Friedrich Nietzsche
RLM – Rita Levi-Montalcini
DJT – Donald John Trump
JFK – John Fitzgerald Kennedy
Въведение
Познай себе си: самопознанието е критична стъпка към мъдростта – Сократ. (Know yourself: Socrates’ self-knowledge, self-awareness is a critical step towards wisdom)
Трансцеденталите, transcendentals – „собственици на съществуването си“ чрез тетрархията*: единство (unum), истина (verum), доброта (bonum) и красота (pulchrum) (1). Тази концепция първоначално идва на Запад от древните гръцки философи Сократ, Платон и Аристотел. След това, западните философи прибавят: различност (aliquid). И стана „квинтиархия“ – 5-компонентна, симбиотична, есенциална характеристика на Човекознанието, разбирането за being yourself, self concept ( „Aз-концепцията“). Идва проф. Мартин Бубер с знаменитата си книга „Аз и ти“(Ich und Du), в която „ти“ е „едно вечно Ти“** – а leap of faith („скок на вярата“ – вярвайки на нещо, което не е доказано), както казва Сьорен Киркегор.
Няма доказателство? – „липса на доказателство не е доказателство за липса“ (Absence of evidence is not evidence of absence) – Карл Сейгън, американският астроном и астробиолог, за когото пиша и по-нататък.
Oт “Beauty will save the world” – Dostoyevski told us how“ (2):
Един от най-големите ценители на красотата е Фьодор Михайлович Достоевски (ФМД). „Красотата е била толкова централна за живота му, както пише Анселм Грюн в книгата „Красотата: нова духовност на радостта от живота“ (Belleza: una nueva espiritualidad de la alegría de vivir, 2014 г.), че великият ФМД ходи всяка година в Дрезден да съзерцава красотата на Мадона Сикстина от ренесансовия художник Рафаело. Именно той, в своя роман „Идиот“, ни завеща:
Красотата ще спаси света
Всички знаем и ценим тази мъдрост на мисълта-и-емоцията на ФМД, който е бил надарен от Майка Богородица и Майка Природица с мислещо сърце и чувстващ мозък.*** Той е имал предвид не е външната красота на човека, а красотата – истинската – на неговите морални качества, които го правят Човек. Познаваме и Карл Сейгън (1934–1996), известен астроном, астробиолог, писател и изследовател за живот на други планети, освен нашата Гея (гръцки: Gaia, Gaea; латински: terra). Сетих за неговата мисъл: „Космосът е вътре в нас. Ние сме направени от звездни неща. Еволюцията на нашия живот е свързана с еволюцията на звездите“.
Космосът е пълен с чудеса, които чакат да бъдат изследвани и показвани. Едно от тях е астрофотографският проект A Double Lunar Analemma („Двойна лунна аналема“). Аналема (analemma: „подкрепа“ на старогръцки) е диаграма, показваща локализацията на Слънцето или на Луната в небето, наблюдавана от едно и също място на Земята, в едно и също време в продължение на месеци или година. Така се фотографира позицията на Луната по едно и също време всеки ден за определен период от време.****
Направените фотографии са наистина „Красотата ще спаси света“ – нашата и другите Вселени – мултивселена, за която се търсят научни доказателства за съществуването ѝ. Все пак, за нея най-много знаеше гениалният астрофизик Стивън Хокинг. Сега най-много знаят Илон Мъск*****, д-р Трифон Трофонов и д-р Деян Михайлов, български астрофизици, които вървят по пътя на Хокинг към екзопланетите и гравитационните вълни, открити преди 10, но предсказани от Айнщайн още преди 100 години. Както, през 1848 г. Едгар Алън По, предсказа „безгранична последователност от вселени“.******
Красиво, нали! – и „Красотата ще спаси света“ на ФМД, и „Двойната лунна аналема“ над Турция, фотографирана от обсерваторията Betul Turksoy, всеки ден през юли и август 2022 г. в небето над град Кайсери в централна Турция:
https://apod.nasa.gov/apod/image/2210/LunarAnalemma_Turksoy_6755.jpg
Вижте още една космическа красота на „грозд“/cluster от стотици хиляди звезди на 180 000 светлини години, отдалечени от друга галактика, големият Магелонов облак:
ESA, NASA and Martino Romaniello (European Southern Observatory, Germany).
Сега приближаваме Бургас с възхищението от проф. арх. Тодор Кръстев, бащата на морския мост – La grande bellezza: Морето под Казиното, качило на гърба си Кръста на Спасителя, устремен към Хоризонта, с усещане за Безкрайност и за Свобода – още една уникална визия на Бургас:
И пак Бургас: „градa най-хубав на Земята“ (Христо Фотев), който ни посреща с изгряващото слънце, кацнало при рибарите на моста: