Свобода-на-словото-DSA-petition-1536x864

Кажи „НЕ“ на най-мащабната онлайн цензура в Европа!

Свободата да говорим, да мислим, да се изразяваме – е в основата на всяко свободно общество. Но новият Закон за цифровите услуги на ЕС, в сила от 2024 г., застрашава тези права. С неясни правила, безконтролна власт в ръцете на Брюксел и заплахи от тежки глоби, законът се превръща в най-рисковия и мощен инструмент за онлайн цензура.

Включи се заедно да поискаме с тази петиция от управляващите: да оспорят пред съда на ЕС онези части от закона, които застрашават правата ни, и да настояват за задълбочен, честен и открит преглед на закона през есента.

Свободата на изразяване е наше право – нека го защитим заедно!

Уважаеми г-н Министър,

Изразяваме своята дълбока загриженост относно влезлия в сила през февруари 2024 г. Закон за цифровите услуги (ЗЦУ) на Европейския съюз, който създава сериозни предпоставки за ограничаване на свободата на словото.

Въпреки че Европейската комисия представя ЗЦУ като средство за осигуряване на „правна сигурност“, „демократичен контрол“ и „борба с дезинформация“, текстът съдържа редица неясни и широко тълкувани понятия – като „незаконно съдържание“, „език на омразата“ и „дезинформация“. Съгласно чл. 3h, „незаконно съдържание“ включва всяка информация, която не отговаря на законодателството на ЕС или на която и да е държава членка.

Това създава сериозен риск от злоупотреби чрез ограничаване на свободното изразяване.

Особено обезпокоително е, че:

  • Законът за цифровите услуги допуска прилагането на най-рестриктивните цензурни стандарти на отделни държави върху всички онлайн платформи в ЕС;
  • Концентрира значителни и слабо контролирани правомощия в Европейската комисия, без наличие на адекватни механизми за отчетност;
  • Предвижда създаване на мрежа от „доверени докладчици“ – неправителствени организации, частни субекти и дори Европол – които могат да сигнализират за съдържание без реална проверка и възможност за защита;
  • Задължава платформите да модерират и премахват „незаконно съдържание“ в ключови сфери като обществен дебат, избори, здравеопазване и национална сигурност, под заплаха от глоби до 6% от световния им оборот или забрана за дейност;
  • Позволява ограниченията по ЗЦУ да се прилагат извън територията на ЕС, което на практика разширява действието на цензурни стандарти върху глобалното онлайн съдържание.

Възможността една държава членка да определя „незаконно съдържание“ чрез неясни и широкообхватни закони е в разрез с международните стандарти, които изискват ограниченията на свободата на изразяване да бъдат ясно определени, пропорционални и строго необходими. Това е особено притеснително на фона на множеството неясни и рестриктивни нормативни уредби в Европа, засягащи свободата на словото.

Послания в защита на правата на децата и родителите, брака и семейството, пола и половата идентичност и много други – в съответствие с българската Конституция – обявени за „незаконни“ в друга държава членка ще бъдат премахвани от онлайн платформите у нас, в ЕС и извън него.

Поради своя обхват и предоставените механизми за контрол, ЗЦУ се нарежда сред най-рисковите механизми за дигитална цензура в съвременна Европа.

В тази връзка настояваме:

  1. Да подадете иск за отмяна на съответните разпоредби на ЗЦУ пред Съда на Европейския съюз по реда на чл. 263 и чл. 277 ДФЕС, на основание нарушаване на Договорите и Хартата на основните права на ЕС, превишаване на компетентности и злоупотреба с правомощия.
  2. Да настоявате пред Европейската комисия за прозрачен, всеобхватен и обективен преглед на закона, включително оценка на въздействието му върху свободата на изразяване и съответствието с основните права.
  3. Да изразите ясна и последователна позиция в защита на свободата на словото, в съответствие с международните стандарти и Хартата на основните права на ЕС, с оглед предстоящия преглед на ЗЦУ през ноември 2025 г.

Убедени сме, че България може и трябва да бъде активен глас в защита на демокрацията и свободата на изразяване в рамките на Европейския съюз. Подобна позиция ще отрази както международните ангажименти на страната ни, така и интересите на българските граждани, медиите и независимото гражданско общество.

 

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *