Д-р Георги Чалдъков
Seymour Jonathan Singer (1924 – 2017) – Jon, както го наричат колегите му, е американски професор по клетъчна биология. Статията му „Течен мозайчен модел за структурата на клетъчните мембрани“, публикувана в Science 1972; 175:720–731, има революционна стойност в науката за живота на клетките.
В книга „Великолепният празник на разума“ (The Splendid Feast of Reason), публикувана през 2001 г., професор Сеймур Сингър описва възгледите си за биологията, човека и света. Преди това, през 1983 г. в САЩ, той ми каза, че постепенно се примирява с факта, че голяма част от човечеството не е отдадено на рационална мисъл. В предговора на „Великолепният празник“ Сингър пише: „Ирационалността е непреодолим факт от живота, неизкореним; тя е съдбовен генетичен остатък от нашето еволюционно минало“. След това цитира крал Лир: „Това е чумата на времената, когато лудите водят слепите.“ (Tis the times’ plague, when madmen lead the blind. – William Shakespeare, King Lear).
„Чумата на времената“ нас ни споходи през последните 45 + 31 години. Не ни подмина и преди, и след парламентарните избори, проведени на 4-ти април 2021 г. – политици, политолози, социолози, журналисти и други „маркетингови експерти“ (перифраза на „маркетингови интелектуалци“ на проф. Тончо Жечев), като древногръцки оракули в Делфи, се надпреварват да пророкуват кои ще ни „водят“ през следващите няколко месеци или години.
Има обаче българи, които са извън този медиен „маркетинг“. Един от тях написа в социалната мрежа: „Ниското образователно ниво, ниският национален коефициент на интелигентност (английски, Intelligence Quotient – IQ) избра “Има такъв премиер“ и „Има такъв народ“.
През 2018 г. в “Homo Janus. Народопсихология и народопатология (не само) на българите” написах, че 7 от 10 портрета в галерията на славата в операта „Ла Скала“ (Teatro Alla Scala) в Милано са на българите Борис Христов, Елена Николай, Надя Ковачева, Николай Гуяров, Никола Гюзелев, Райна Кабаиванска и Гена Димитрова.
Сега, един просветен българин направи важно допълнене: „Ние тези наши велики българи ги заменихме със Слави ,Тошко и компания и най-гадното е, че те промиха мозъците на децата, които сега са техни гласоподаватели. Оскотяването на нацията, особено на чалга поколението, е българското престъпление на века. През втората световна война изниква въпросът: „Кое е това нещо в Италия, което трябва да се разруши, за да се сломи Духа на италиаците, съпротивляващи се на кафявата чума?“ Един немски офицер отговорил: „Трябва да разрушим „Ла Скала“. Така ще разрушим Духа на тази страна. Ще я ударим право в сърцето.“ И точно така правят.
Масирани, жестоки, адски бомбардировки над Милано с една цел – „Ла Скала“. Сриват я. Когато войната свършва – при разруха, глад, мизерия – първото нещо, което италиаците правят, е да възстановят „Ла Скала“. Деца, старци, жени, всички разчистват руините. Някога, когато учех в Италия, дядото на мой колега ми каза нещо, което винаги ще помня: „Когато „Ла Скала“ отново отвори врати, ние най-сетне ще повярваме, че войната е свършила. Нашето сърце ще тупти отново.“
Мой приятел и колега изписа диагнозата по-кратко: „IQ парадокс – наши образовани емигрнати също избраха „Има такъв народ“ – тежко на такъв народ. В тунела не се вижда светлина, но изглежда и тунел няма вече.“
Послеслов
През есента на 2020-та написах „О, колко много политически партии“: „На стартова позиция (англ. – pole position) на пистата на “Формула-1” за „Гранд при“ на изборите в България ще се наредят стари и нови политически болиди: ГЕРБ, БСП, „Демократична България“, ДПС, АБВ, „Движение 21“, ВМРО, НФСБ, „Воля“, „Възраждане“, КОД (Консервативно Обединение на Десницата), „Има такъв народ“, „Изправи се.бг“ и „Републиканци за България“.
Съмнявам се пилотите да имат необходимия интелект и сръчност да управляват болидите си. Съмнявам се и дали разбират посланията на Иван Хаджийски: „Опитимистична теория за нашия народ може да има обществено значение само доколкото е научна…. Изходът е един: България трябва да стане богата, благоденстваща и щастлива, но – за всички. Българският народ ще стане тъй велик и уважаван, какъвто е бил и в миналото. Въпросът е: как да стане това”….. с новоизбраните депутати?