- В началото бе „Kойто суче, той ще сполучи” – перифраза на „Koйто УЧИ, той ще сполУЧИ”.
- „Напред! Науката е слънце,/ което във душите грей!” – не само на 24 май, а непрекъснато, през целия живот (LLP – Lifelong Learning Program, също, Laboratory, Library, Pub; CME – Continuing Medical Education).
- Следвай дидактичната каскада: от информация към знание, към начин на мислене. Чувствай знанията като майчиния си език. Пренесено към образованието по биомедицина, това означава превръщане на информацията за клетъчните молекули, структури и функции (МСФ) в знание за патогенезата на болести и тяхната превенция и терапия (БПТ). Запомни: в клетките няма катедри и клиники.
- Да учиш, без да мислиш, е безполезно. Да мислиш, без да учиш, е опасно (Конфуций).
- Когнитивният потенциал на човека е симбиоза на мисли и чувства – също, thinking outside the box.
- Въображението е по-важно от знанието, защото знанието е ограничено (Алберт Айнщайн).
- Развивай моралните си рефлекси – взаимно се уважавайте и обичайте, създавайте brain-and-heart friendship (BHF).
- Изпълнявай съвета на родителите си: ЗА КАКВО СЪМ ДОШЪЛ ТУК? – първо да уча, след това да се веселя – обратната хронология е безсмислена!
- Здравословен стил на живот и добро образование осигуряват добро качество на живот.
- Имай куража да преминеш поне веднъж на червено по пътя на науката, за да направиш своя зелена пътека в него. Да постигнеш своя Еврика ефект.
Тогава може да кажеш: Vox Studentium vox Dei!
AVE, Любознателни!
Да си автор на учебник е дълбока отговорност.
Емили Дикинсън, перифраза на: Да бъдеш цвете е дълбока отговорност (To be a flower is profound responsibility)
Учебникът по КЛЕТЪЧНА БИОЛОГИЯ (второ преработено и разширено издание) е написан in-depth и е желателно да се чете in-depth, ако читателят иска да се сдобие с in-depth информация и знания за МСФ на клетки и екстрацелуларен матрикс и тяхното значение за разбирането на БПТ. Моля, влезте в http://press.mu-varna.bg/books и, ако искате, поръчайте си учебника. Или го купете от книжарниците около Медицински университет, Варна и другите градове, където има медицински университети. Надявам се да е полезен за знанията и, по-важно, за транслационното (bench-to-bedside) биомедицинско мислене на любознателните студенти, преподаватели, докторанти, лекари и биолози, including Bulgarians living in Italy, Japan, Canada, UK, USA….
С уважение и надежда,
Д-р Георги Н. Чалдъков, BHF, MD, PhD, FIACS
Професор по клетъчна биология