Източник: БГНЕС
Вицепремиерът по икономическата и демографската политика Валери Симеонов коментира, че не вижда нищо нередно в граничните проверки и изискваните такси. Това заяви той пред БНТ по повод становището на Кати Пири, че български граничари изнудват турски гастарбайтери. „Това са нормални практики и задължителни изисквания. Ако някой плаща, за да не му се даде винетка – това е нещо друго“, обяснява вицепремиерът.
Няма да допусна България да е боксова круша, изригна Джамбазки
Тези гастербайтери били нагли, груби и арогантни
Според него всяка държава използва да събира пари от преминаващите. „Е, как няма да плащат ще плащат, разбира се„, изтъкна Симеонов и добави, че в България турските гастарбайтери са наболял проблем.
Имаме 200 оплаквания от граничарите, пише Кати Пири на Джамбазки
Холандската евродепутатка припомня задълженията на нашите граничари
Зам.-министър председателя изтъкна предимствата на тол системата – „не вие и аз да плащаме за ремонтите„, а тези, които най-много експлоатирали пътищата.
По повод преместваемите обекти по курортите, вицепремиерът обясни отново за планираните законопроекти. „Има текстове, които позволяват поставяне на преместваеми обекти по плажовете и в населени места„, информира Симеонов и добави, че според него времето на преместваемите обекти и този вид търговия отдавна е отминало. Валери Симеонов изтъкна още, че бранша също не иска преместваеми обекти в националните курорти.
„Това е лакомия в рамките на един сезон някой да забогатее„, категоричен е вицепремиерът. Според него поставянето на преместваеми обекти е продукт на корупционни сделки с концесионера.
Промени в Закона за туризма определят статута на националните курорти
Регулират инфраструктурата, архитектурния им облик и всички въпроси, свързани с преместваемите обекти
Симеонов иска тотална забрана за бараките. По негово мнение курортите предлагат море и плаж, и затова идват туристите. „Тези обекти приличат буквално на бежански лагер. Те пречат за достъпа на това, за което туристите са дошли-морето и плажа„. Симеонов не иска да „продължаваме да рушим туризма с актове на министерството“.
„Крайният резултат е наредени като китайска стена бараки, които закриват плажа„, погневи се Симеонов.
„Според мен цялата концепция за концесии на плажовете е тотално сбъркана. България получава 8 млн. лв., на година за всички плажове по Черноморието. „При всички случаи концесионерите реализират може би десетократно повече“, отговори Симеонов на въпроса какви приходи имат фирмите, взели концесия.
„Плажът е територия на беззаконието„, произнесе се Симеонов. Той иска да могат хората, които идват, да получат това, за което са дошли – плаж и море.
Валери Симеонов иска ликвидирането на „Слънчев бряг“ АД
Дружеството узаконява уродливите бар кролове, смята вицепремиерът
На въпрос, Симеонов отговори, че в Албена собствеността е друга. Според вицепремиерът по отношение на националните курорти, трябва да се премахне двойната собственост както в „Слънчев бряг“ и „Златни пясъци“.
„Слънчев бряг“ АД е корупционно мнозинство, което прави тротоарите неизползваеми, смята Симеонов. „Файтони, влакчета с по десет вагони и всякакъв друг вид сган„, се движела по алеите в курорта според вицепремиера.
„Който събира парите, трябва да инвестира. Община Несебър е готова да инвестира„, категоричен е Валери Симеонов.
Само 6% от туристите в Слънчев бряг купонясвали, обяснява Валери Симеонов
Всичко останало са семейства
Причината аз да се намеся е спазване на закона по Черноморието, не аз да си направя някак реклама, а защото РЗИ, НАП и полицията не се чувстват сигурни при тези проверки. Проверки не се правят или се правят със страх. Когато хората разбират, че тяхната дейност не е ялова, и обречена на неуспех, всичко върви добре“. По думите на Симеонов, 350 млн. лева повече, ще бъдат доходите от курортите тази година сравнено с миналата. „Само ДДС от Варна за юли-юни е 14 млн. повече“.
„Слънчев бряг“ протестира срещу проверките на Валери Симеонов
Проверки в дискотеките имало и снощи
За проверките за шума Симеонов каза „щеше да е една неособено атрактивна новина, ако не беше реакцията на служителите, татуирани до носа и силиконките – те си изиграха ролята, ставаше въпрос за дисциплиниращия ефект“, обясни Симеонов.