ДАНИЕЛА БОЖИНОВА, депутат и кандидат за народен представител от Зелено движение, МИР Бургас
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ
Зададох 42 въпроса към правителството по проблеми на околната среда, земеделието, здравето, градоустройството и местното самоуправление. Отправих искания към държавни ведомства за набавяне на важна обществена информация. Ето някои резултати:
Постигнах мащабно оповестяване на няколко хиляди решения на Комисията за земеделските земи, съдържащи се в 138 протокола. Достъпът до решенията даде възможност за граждански натиск и възстановяване на защитена местност „Камчийски пясъци“.
Въпросите ми за здравния риск за хората и населените места доведоха до изготвяне на нова Наредба за санитарните отстояния за инвестиционните проекти. В момента тя е представена за обществено обсъждане от Министерството на здравеопазването.
ЗАКОНОДАТЕЛНИ ИНИЦИАТИВИ
Предложих промени в няколко закона, с които да осигурим законодателни гаранции за чиста и благоприятна околна среда за всички, включително защита на Черноморието, биоразнообразието, земеделските земи, санитарните отстояния на вредни производства от нашите домове.
С успешно прокарани промени в Закона за акцизите и данъчните складове осигурих свобода за домашните пивовари в България. Хобито да приготвяш бира за собствена консумация вече е законно и необлагаемо в рамките на 100 л. Митниците няма да преследват домашните пивовари, а данъкоплатците няма да плащаме безсмислени разходи за проверки и съдебни дела.
Внесох предложение за промени в Конституцията, които да осигурят по-добра защита на българските граждани във връзка с климатичната криза. То беше подкрепено с подписи и писма от 1500 учени и общественици. Климатичната поправка на Конституцията беше отхвърлена от мнозинството.
От парламентарната трибуна защитих нуждата от повишена конституционна защита на здравето и имуществото на хората в условията на нарастващ риск от бедствия. Критикувах липсата на усилия за включване на гражданите в конституционния процес.
КАК ГЛАСУВАХ
Бях единственият депутат в коалиция ПП-ДБ, който гласува ЗА референдума относно еврото. Независимо чия инициатива е референдумът, независимо че подкрепям влизането в еврозоната, смятам, че трябва да го направим с информиран избор и обществено съгласие. Вярвам, че гражданите трябва да имат думата при вземането на важните решения за бъдещето.
Гласувах ПРОТИВ измененията в Закона за горите, целящи повече дърва за огрев, сечи и местни “патронажи”.
Гласувах ПРОТИВ влошаване на екологичното законодателство, мълчаливото съгласие за големи инвестиционни проекти и други промени, наложени от ГЕРБ и ДПС под предлог за защита на инвестициите.
КАКВО ЩЕ НАПРАВЯ В СЛЕДВАЩОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ?
В Изборите за 50-ти парламент партия Зелено движение се явява самостоятелно, след като напусна коалиция ПП-ДБ. Ангажирам се да работя за следното:
- Антикорупция: довършване на съдебната реформа, предотвратяване на партийния картел и лобизма на тъмно – промени в закона за политическите партии, прозрачност, отчетност на партиите, регламент за лобистката дейност.
- Развитие на местното самоуправление: фискална децентрализация и финансова автономност на малките населени места.
- Нов закон за прякото участие, който да овласти гражданите да вземат окончателни решения по важни местни и национални въпроси; електронна гражданска инициатива, чрез която българските граждани у нас и в чужбина да правят законодателни предложения и да ги подкрепят онлайн.
- Екологична справедливост: решения, които засягат нашия живот и здраве, нашите домове и населени места не следва да се вземат без нашето участие – промяна в законите за здравето, концесиите, земеделските земи и др. ; възстановяване на нормите за отстояние; реформа в управлението на отпадъците за по-справедливо таксуване на потребителите, стимули за разделяне и рециклиране, строги санкции за замърсителите.
- За Бургаски регион – повече инвестиции, които подобряват стандарта на редовия гражданин, транспортната свързаност, нови пречиствателни станции и ВиК мрежа, защита на вековните гори на Странджа и реформа в управлението на горския сектор, ефективна превенция и защита от наводнения и други екстремни проявления на климата, енергийна трансформация, в центъра на която са хората и техните общности, опазване на земеделските земи, реформа в управлението на недвижимото културно наследство, развитие на морските пристанища и икономика, развитие на летище Бургас, развитие на туризма на преживяванията с интегриране на природните и културните ценности, фокус върху малкия семеен бизнес и др.
Моите цели и задачи са формулирани в допълнение към Програмата на „Зелено движение”. Вижте я на: https://zelenodvizhenie.bg/programa/