147603854227642

Ивайло Калфин:Патриотите и ГЕРБ нямат конкретна управленска програма

Ивайло Калфин:Патриотите и ГЕРБ нямат конкретна управленска програма, а предложението за минимална пенсия от 200 лева ощетява хората, които са работили повече

 

Предложението за минимална пенсия от 200 лева при наличието на стаж и възраст ощетява хората, които са работили повече и са се осигурявали на по-големи суми. Партиите, които се подготвят да управляват държавата показаха споразумение с малко конкретни неща и много общи. От това неизбежно ще дойдат проблеми, защото хората имат конкретни очаквания, липсва подробна и ясна управленска програма, каквато политическите сили в Европа изготвят по няколко месеца, за да няма неясноти и противоречия и да е ясно по какво точно ще се работи по време на мандата.

Това заяви в ефира на БТВ членът на ИБ на ПП АБВ Ивайло Калфин. „В България започваме да се учим, че след коалицията трябва да има коалиционно споразумение. Сега трябва да се научим, че това споразумение трябва да е подробно и да се изпълнява.“

Калфин бе категоричен, че всички пенсии трябва да се индексират поне към 2013-2014 година. По думите му идеята за минимална пенсия от 200 лева не се отнася за социалната такава, а само за хората, които имат стаж и възраст. Той обаче бе пределно ясен, че решението да се работи така „на парче“ е нерентабилно, недообмислено и ще доведе до обществено напрежение и противопоставяне, тъй като много хора, които са се осигурявали по-продължително време или на по-висока ставка ще започнат да получават еднаква пенсия с тези,които не са покрили същите параметри.

“Справедливият начин е да се преизчислят всички пенсии, но не знам защо е записано спрямо 2009 г. Трябва да е спрямо 2013-2014 г. Така се получава силна несправедливост и няма да има ефект върху бедността. Цените се увеличават, те ще се усетят зимата. Пенсионерите са с най-ниски доходи. Всъщност целта трябва да е да се увеличат доходите и от труд и от там – приходите в НОИ. ГЕРБ са отрекли да се увеличават осигуровките. Но има проблем и той е неизбежен. Аз в това споразумение не виждам решение на проблема с голямата бедност“, посочи той.

Според него трябва да се направи всичко възможно за нарастване на доходите от труд, а също така да се увеличи и тавана на максималния осигурителен доход и хората с повече приходи да заплащат данък върху по-голяма сума от 2600 лева, което ще внесе допълнителни средства в осигурителната система.

Ивайло Калфин коментира и резултатите от референдума в Турция и възможните ефекти за България. „С този референдум в Турция всъщност се сливат всички власти – изпълнителна, законодателна и съдебна, което е недопустимо по всички европейски норми. България трябва да избере къде ще минава границата – откъм Европа, или на турско влияние. Има такъв риск ако България не осъзнае, че за пред Турция ние сме Европа и то активна част, важна част, а не такава, която се влачи след събитията. Сега има възможност България да увеличи авторитета си. Трябва да постигнем това“, посочи той.

––––––––––––––––––––––

Константин Проданов: Програма за управление на практика няма, а в парламента влязоха тези, за които хората казаха на висок глас, че не ги искат

 

prodanov.07-b514e1d7Управленска програма на практика няма.Това, което се предлага са общи приказки, стари идеи и механичен сбор от части от програмите на две политически сили, които се подготвят да ръководят държавата. Няма никакви конкретни мерки за възраждането на икономиката, без която няма как да постигнем ръст на доходите. В същото време борбата за разпределянето на постовете е в разгара си. Това заяви в ефира на „Би Ай Телевизия“ председателят на АБВ Константин Проданов. По думите му непредставени в 44 Народно събрание са останали стотици хиляди българи, които са очаквали радикална промяна в начина, по който се ръководи държавата. „За мен съжалението, че не попаднахме в парламента, е свързано с това, че няма да можем да реализираме програмата и идеите, които имахме. Това са по същността си автентични леви политики, каквито в момента, за съжаление, няма да се провеждат. Това, което видях в програмата, ако то изобщо може да се нарече така, това което пуснаха в публичното пространство патриотите и ГЕРБ, е един сбор от общи приказки и пожелания. Механично преписване от програмите на едните или другите. Това са неща, които вече са ни сервирани през предходните години, като магистрали и саниране, все зони изпълнени с проблеми. Нещо, което лично мен много ме обезпокои е, че те говорят за поетапна демонополизация на здравната каса. Т.е. за повече пазар в здравеопазването. Според мен трябва да се движим точно в обратната посока. Оказа се също, че патриотите, когато са говорили за 300 лева минимална пенсия са имали предвид 200 лева, което ще рече, че занапред когато те говорят нещо трябва да го редуцираме с поне 33 процента. Тук оставям на страна колко погрешно е да се коментират само най-ниските пенсии и с това да се демотивират всички останали, които са се осигурявали на реалните заплати и имат стаж“.

„Това, което се случва напомня ситуацията от 2013 година, когато голяма група хора останаха непредставени в парламента, а тези, които влязоха са онези, за които народа на висок глас каза: „Не ви искаме“. Всичко това са предпоставки за бъдеща нестабилност“, посочи той.

Според Проданов в програмата за управление, която се предлага в момента отсъстват напълно радикалните идеи за съдебна реформа, за каквато повечето партии се обявяваха преди изборите. „За мен като икономист много обезпокоително е и че се говори пожелателно за брутен вътрешен продукт от около 120 милиарда в края на управленския мандат.  Това прави ръст около 6 процента на година. В същото време няма една мярка, с която ясно да бъде показано как ще бъде постигнат такъв растеж“, посочи той. Според него предложенията за административно облекчение за бизнеса и общите постановки,говорещи за развитие на капиталовия пазар не могат да донесат такъв ръст на БВП. „Няма как да имаме високи доходи без икономика, която да произвежда продукт с висока добавена стойност. Трябва ни развитие на производства като електроника, роботика, биотехнологии. В същото време в така наречената програма виждаме предложения за урегулиране на охранителния бизнес и нищо за развитие на високите технологии и инвестиции в икономиката. На практика така всичко остава в сферата на пожеланията, на общите приказки и алабализмите“.

Според лидера на АБВ в момента управляващите се занимават основно с разпределянето на постове и синекурни длъжности, а подминават важните за държавата и хората теми, включително и тези, свързани с международната обстановка, които пряко ни касаят. „Пренебрегва се например факта, че в държава на южната ни граница преди няколко дни буквално беше дадена неограничена власт на човек, чиято основна доктрина е идеята за т.нар. „Ислямска дъга“. Това е нещо, което директно заплашва нашата териториална цялост. Освен това в България има и директен проводник на този неоосманизъм, под формата на поне една политическа партия, а също така и през Мюфтийството, в което турския Дианет от години прави каквото си иска, а негови емисари шетат в Родопите и Лудогорието, абсолютно необезпокоявани. Тези емисари използват исляма за прокарването на външнополитически цели. Това е абсолютно недопустимо, но не се коментира“, заяви Проданов.

 

 

 

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *