Вълков и Атанасов призоваха за конструктивен дебат в НС по важните за обществото теми
„В днешния Международен ден на доброволеца за пореден път внасяме Закона за насърчаване на доброволчеството. Той засяга над 100 000 българи, които са доброволци под една или друга форма – помагат в болниците на медицинските сестри, помагат в издирванията на изгубени хора в планините и под много други форми“.
Това заяви пред медиите в Народното събрание председателят на Младежкото обединение в БСП и народен представител от ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Габриел Вълков. По думите му е време този парламент да започне да работи за политики, за които е избран, а не за личностни скандали. „Ние, като млади хора, започваме разговор за политики, защото за това сме избрани от хората и с такива заръки сме изпратени тук“, обясни социалистът.
Народният представител от ПГ на левицата Атанас Атанасов коментира, че това което се случва вече един месец, не е промяната в политиката, която младите искат да видят. „Новото поколение политици искаме да изградим нов начин на работа – решаване на реалните проблеми на хората. Затова днес отваряме тази тема с ясното намерение да изпълним своите ангажименти, поети в кампанията“, категоричен бе той. Атанасов призова всички народни представители пак да започнат разговора по тази важна тема в момента, в който се отпуши работата на НС. „Отворени сме за активен разговор с гражданския сектор и колегите ни в тази сграда, призоваваме всички да започнем да си вършим работата“, каза още той.
Стоян Клюнков, член на ръководството на МО в БСП, заяви, че с предложения от БСП законопроект се цели изграждането на единна и цялостна правна рамка, уреждащата доброволческата дейност, която да служи като основа за насърчаване на гражданска активност и солидарност в обществото. „Предвиждаме въвеждането на легална дефиниция за „доброволческа дейност“ и изрична забрана за използването на доброволчеството като заместител на трудово правоотношение“, обясни социалистът.
По думите му трябва да се осигуряват на доброволците здравословни и безопасни условия за извършване на дейността, в това число и екипировка, ако такава е необходима, да сключат застраховка в полза на доброволеца, както и да възстановят всички действително направени от доброволеца разходи. „В законопроекта предвидихме възможност за държавата да подпомага и насърчава доброволческите дейности чрез данъчни, финансови, икономически и други облекчения, които могат да се предвидят и определят с други закони“, подчерта Клюнков. По думите му ключова мярка за насърчаване на доброволческата дейност се предвижда чрез въвеждането на нов отпуск в трудовото ни законодателство до 3 работни дни годишно.